Index Reguli

Cine poate alege?

Pot vota cetățenii români, care au vârsta de 18 ani, împliniți în ziua de referință. Nu au drept de vot persoanele cărora li s-au interzis drepturile electorale prin hotărâre judecătorească.

(1) Cetăţenii au drept de vot de la vârsta de 18 ani, împliniţi până în ziua alegerilor inclusiv.
(2) Nu au drept de vot debilii sau alienaţii mintal, puşi sub interdicţie, şi nici persoanele condamnate, prin hotărâre judecătorească definitivă, la pierderea drepturilor electorale. – Constituția României, art. 36

 


Înapoi la cuprins

8 comentarii

  1. Cum pot vota, ca cetățean român, dacă locuiesc în străinătate din 1990, am document de identitate German și nu am documente de identitate române (CNP)

  2. Am gasit in lista depusda pt urna mobila un vecin care a suferit atac cerebral,Nu vorbeste, nici semne nu poate face…Are dreptul sa voteze altcineva pt el?

Lasă un răspuns la Fielk Andrei Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *